Beton Santrali Kurmak - Avantajları Ve Maliyeti

Türkiye, hazır beton ile ilk olarak 1988 yılında tanıştı. Geçen her sene üretimde artış gözükse de pazar hala boş sayılabilir. Yatırım miktarı artıkça rekabet edeceğiniz kişi sayısı azalır. Eğer yüksek miktarlı bir yatırım düşünüyorsanız hazır beton santrali kurmak tam size uygun yatırım. Son dönemlerde hazır beton ihtiyaçları yüksek oranlarda artış göstermektedir ve bu artışın olması ile birlikte, yatırım aracı olarak  hazır beton tesisini gören  bir çok kişi  beton santrali kurmaya yöneliyor. İşinizi ne kadar büyüteceğinize ve ne kadarlık bir zaman zarfında kullanılacağına göre beton tesisinizi seçmelisiniz. Örneğin uzun vadeli çalışmalarınızda sabit beton santralleri, kısa vadeli çalışmalarınız da mobil beton santralleri tercih edebilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz ürünün firması, beton santralinin kurulacağı alan ile ilgili önceden çalışmalar yapar, yerleşim planı oluşturur. Adım adım inceleyecek olursak;

  1. Beton santralini kuracağı alan ile ilgili araştırma yapılır, plan belirlenir.
  2. Plana göre beton attıktan sonra ana şasenin montaj işlemi ile tesis kurulmaya başlanır.
  3. Montajı tamamlandıktan sonra santral, beton ayakların üzerine bir vinç ile yerleştirilir ve silolar ile birlikte sabitlenir.
  4. Bunker ve besleme bandı beton zeminin üzerine yerleştirildikten sonra yerleşim tamamlanmış olur.

Peki dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Güven Taş Makina olarak sizleri bilgilendirmeyi görevimiz sayıyoruz.

Öncelikler zorunluklar nelerdir inceleyelim. İlk olarak beton ekipmanları için imar zorunluluklarını araştırmanız gerekebilir. Bunlar, koşullu kullanım için izin gerekiyor mu, yükseklik sınırı var mı, varsa nedir, hava kalitesi için izine ihtiyaç var mı gibi soruların cevaplarının bulunması ve göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu soruların cevaplarını bilmeniz işlemlerinizi hızlandırır ve gerekli, ruhsat ve izinleri almanızı kolaylaştırır, uzun vadede başarınızı arttıracaktır.

Materyal seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar ise karışım içinde kullanılacak, kum, çakıl ve suyun kalitesidir. Mikserde hazırlanan betonun iyi olabilmesi için malzemelerin türüne ve kalitesine dikkat edilmesi gerekir. Maddi tasarruf  için daha az pahalı olan kumdan kullanmanız, çıkan betonun kötü olmasına sebep olmaktadır, bu şekilde itibarınız zedelenebilir. Yani anlayacağınız beton üretiminde materyal seçimi oldukça önemli bir kriter.

Satış ve pazarlama konusunda tecrübeli olmalısınız. Hedef kitlenizin sizin adınızı duymuş olmalı, hazır beton işletmenizle alakalı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu alanda tecrübeleri olan görevlilerle görüşüp veya araştırmalarınızla nasıl pazarlama ve satış yapacağınızı öğrenebilirsiniz.