Dik Milli Kırıcı Nedir

Sanayi ve inşaat sektöründeki olumlu gelişmeler, ham maddeye olan ihtiyacı gün geçtikçe arttırmaktadır. Maden ocaklarından, dere yataklarından bin bir zorlukla çıkarılan cevherler, uygun boyuta getirildikten sonra hammadde olarak kullanılırlar. Ancak çok sert olan taşların kırılıp, istenilen boyutlara getirilmesi sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Teknolojinin gelişmesi beraberinde kırıcı ekipmanlarının da gelişmesine ve kırma işleminin çok daha kısa sürelerde, verimli olarak yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Dik milli kırıcı bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse, dere yataklarından ve maden ocaklarından çıkarılan orta büyüklükte sert ve aşındırıcı malzemelerin, kırılarak mıcır ve kum elde edilmesi için kullanılan kırıcılardır. Çok fazla gereksinim duyulan kum, çakıl ve mıcır gibi malzemelerin üretilmesi için büyük kolaylık sağlayan dik milli kırıcının kurulumu ve bakımı oldukça kolaydır. Dik milli kırıcı sorusunun cevabı için, makinanın çalışma prensibi hakkında kısaca bilgi vermek gerekebilir. Maden ocakları ve dere yataklarından çıkarılan maddeler, dik milli kırıcının besleme haznesine konur. Malzemeler buradan rotor denilen kırıcının hızla dönen kısmına düşer. Yüksek hız sayesinde malzemeler, birbirlerine çarpışarak kırılır.

Kırılan malzemeler boşaltma haznesinde dışarı atılır. Bu işlem istenildiği kadar tekrarlanarak, istenilen ölçüde malzeme yapılır. Dik milli kırıcılar oldukça maliyetsiz araçlardır, sert malzemeleri kırma performansları ile göz dolduran dik milli kırıcılar, aynı zamanda taşların kırılması sırasında çevreye çokta fazla toz dağıtmaz. Eskiden kullanılan kırıcıların yerini, kolay kullanımı, yüksek performansı sayesinde alan dik milli kırıcılar, bugün kum ve çakıl yapımının en önemli parçası olmuştur.

Dik Milli Kırıcılar

Dik Milli Kırıcıları diğer kırıcılardan ayıran bir diğer farkı da malzemenin sulu veya nemli olması fark etmeksizin kırma işlemini yapabilmesidir. Bu da özellikle dere yataklarından çıkarılan malzemelerin kırılması için oldukça önemlidir. Dik Milli Kırıcıda, taşların birbiriyle çarpışması sonucu, kırılma işlemi gerçekleştiğinden, makine içerisindeki parçaların aşınma oranları oldukça düşüktür, bu da daha az bakım maliyeti ve daha uzun kullanım süresi demektir. Dik milli kırıcı gibi soruların daha detaylı cevabı için, üretici firmaların web sayfalarındaki ürün özelliklerini, nerelerde kullanılabileceğini araştırabilirsiniz.