Helezon Yıkayıcı

Kısaca Helezon Yıkayıcı

Kolay montaj ve çalıştırma kolaylığı bulunan helezon yıkayıcı ürünümüz, yıkama işlemlerinden gelen su ve kum karışımı veyahutta yıkanan kumların sudan ayrıştırılması amacı ile kullanılan susuzlandırma ekipmanlarıdır.

Helezon Yıkayıcı Videosu

Helezon Yıkayıcı Özellikleri

Model Genişlik Kapasite Motor/Kw Su İhtiyacı Ağırlık
GTM-1x6 1x600x6000 MM 30 t/s 5,5/1500 16-32 m3 2350 KG
GTM-1x8 1x800x8000 MM 35 t/s 7,5/1500 25-37 m3 2400 KG
GTM-2x6 2x600x6000 MM 55 t/s 7,5/1500 45-55 m3 5200 KG
GTM-2x8 2x800x8000 MM 70 t/s 7,5/1500 55-65 m3 5800 KG

Helezon Yıkayıcı Resimleri

Helezon Yıkayıcı Hakkında Bilgiler

Madencilik, yeraltındaki kaynakların yeryüzüne çıkarılması olarak bilinir. Ancak tüm işlem bu kadarla sınırlı değildir. Çıkarılan madenin kullanıma uygun hale getirilebilmesi için birçok işlemden geçirilmesi gerekir. Kullanım amacına göre maden taşlarının kırılması, uygun boyuta getirilmesi, kırılan taşların boyutlarına göre ayrıştırılması, madencilik işlemlerinin süreçlerindendir. Bir başka işlem ise yıkamadır. Çıkarılan maden ve minerallerin; toz, kum ve kirlerden arındırılması için mutlaka yıkama işlemi yapılmalıdır. İster maden ocağından isterse de dere yatağından çıkarılsın, madenlerin istenmeyen maddelerden ayrıştırılması gereklidir. Bunun için kullanılan helezon yıkayıcı sistemleri, yüksek kapasiteli çalışma prensipleri ile mükemmel sonuçlar verir.

Helezon yıkayıcılar özellikle 10 mm boyutuna kadar olan malzemenin yıkanmasında çok fazla tercih edilir. Kanal şeklinde ve eğilimli yapıya sahip bu yıkayıcılar, helisli millerle kaplıdır. Dönen helisli miller malzemenin ovalanarak temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda suyla yıkanan malzemelerin sudan arındırılması işlemi için, malzeme ile suyun eğimli düzenek sayesinde farklı yönlere akması sağlanır.

Yıkama sisteminin iki tarafında bulunan havuz vasıtasıyla, çökme işlemi yapılır ve malzemeler kirden arındırılmış olur. Temizlenen malzemeler helezon yaprakları ile sürüklenir ve dışarı atılırken, su ve istenmeyen maddeler ise farklı bir kanaldan dışarı atılır. Helezon yıkayıcılar kapasitelerine göre tekli ve çiftli olarak üretilmektedir. Birçok avantaja sahip olan bu yıkayıcılar; kullanım kolaylığı açısından özellikle tercih edilmektedir. Bakım maliyetleri düşük olup, parça değişiklikleri kolay şekilde yapılmaktadır. Ayarlanabilir ayakları sayesinde yıkayıcının eğimi istenilen düzeyde ayarlanabilmektedir. Helezon yaprakları, yıkama işlemleri sırasında aşınmaya karşı kauçukla kaplanmıştır. Eskime veya aşınma durumunda, kauçuk kaplama çıkarılarak kolaylıkla yenisi takıla bilmektedir.

Helezon yıkayıcı, bugün madencilik sektöründe sıkça kullanılan bir alettir. Özellikle inşaat sektörüne gereken nitelikte malzeme temini için kullanılan yıkayıcılar, çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Yüksek kalitede ve TSE garantili malzemeler kullanılarak üretilen helezon yıkayıcılar, uzun ömürlü ve güvenli olmaları nedeniyle de tercih edilir. Kurulumunun ve taşınmasının kolay olması nedeniyle, ister dere kenarlarında isterse maden tesislerinde kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Talebe göre farklı boyutlarda, özel üretim helezon yıkama aletleri de yapılabilmektedir.