Konkasör Tesisi Nedir

Konkasör, Fransızca “concasseur” kelimesinden Türkçe’ye kazandırılmış bir kelimedir. Kayaları ve boyut bakımından iri taşları parçalayarak ufaltma fonksiyonuna sahip kırma, eleme, yıkama makinelerinden oluşan tesisler konkasör tesisi nedir sorusunun cevabıdır.  Taş ocakları vb. sahalardan alınan kaya, iri taşlar gibi malzemeler küçük parçalara ayrılarak yapılarda ve yol çalışmalarında kullanılacak boyuta indirgenir. 125 tondan 600 tona kadar saatlik kırma kapasitesine sahip konkasörler vardır.

Bu noktada konkasör tesisi nedir sorusundan çok hangi sahalarda kullanıldığına değinilecektir. Konkasörler taş kırma eleme tesisleri yanı sıra maden kırma eleme tesisleri, kentsel dönüşüm tesisleri, maden zenginleştirme tesisleri, agrega tesisleri, alt yapı çalışmaları, hızlı tren projeleri, karayolları yarma işleri, metro inşaatları, hidroelektrik santralleri, rüzgar enerji santralleri, doğalgaz boru hatları, inşaat hafriyatı ve bina yıkımından çıkan malzemenin kırılması, organize sanayi bölgeleri, su ve kanalizasyon kanalları, projelerde hafriyattan veya tünelden çıkan malzemelerin kırılması, fabrika sahalarındaki mermer, kiremit, beton atıklarının kırılması ve asfalt atıklarının kırılması işlerinde de kullanılır.

Bir konkasör tesisinde primer (birincil) kırıcı, bunker - besleyici, konveyör bantlar ile titreşimli elek bulunmaktadır. Zorlu koşullarda çalışacak donanımda yapılandırılır. Yüksek kapasitede yüksek kalitede malzeme üretimi için primer, sekonder kırıcılar eklenebilmektedir. Ayrıca stok bunkerleri gibi ekipmanlarla zenginleştirilebilmektedir.

Konkasör Tesisleri

Söz konusu konkasör tesisi nedir sabit konkasör ve mobil konkasör olarak iki çeşittir. Sabit konkasörler, dev yatırımların yer aldığı büyük ve geniş sahalara sabitlenerek çalışır. Bu nedenle montajı uzun süreler alabilir. Zaten uzun vadeli yatırımlar için tasarlanmıştır. Uzun vadede performans ve verimlilik sağlar. Çok sayıda işçi çalıştırılmasını gerektirir. Birkaç TIR ile taşınması mümkündür. Mobil konkasör ise sabit konkasörün yeteneklerine sahip olmakla birlikte nispeten daha zor ve dar coğrafyalar için geliştirilmiştir. Mobil konkasör tesisi, hareketli veya seyyar konkasör tesisi olarak da sektörde kullanılabilmektedir. Sabit konkasör tesisine göre daha işçi çalıştırılarak, kısa sürede kolayca kurulumu yapılır. Hidrolik yapısıyla bakım ve onarım kolaylığı sağlar. Tek bir TIR vasıtasıyla taşınabilir.Bütün bunlar konkasör tesisi nedir sorusunun kısa bir yanıtıdır.