Sertifikalar

› Konveyör Bant

Konveyör Bant

Kısaca Konveyör Bant

Konveyör bant, işletmelerin tercihe bağlı olarak sabit ve mobil olmak üzere tasarlanabilir. Mobil olanlarında, eğimli alanlarda taşıma için ayarlanabilir düzenek bulunmaktadır, ayrıca tekerlekleri sayesinde istenilen yere rahatça taşınabilmektedirler.

Konveyör Bant Videosu

Konveyör Bant Resimleri

Konveyör Bant Hakkında Bilgiler

Konveyör çoğu insanın belki de ilk defa duyduğu bir kelimedir. Kısaca bahsetmek gerekirse; yerden veya yüksekten malzeme taşıyan mekanizmaya denir. Konveyörün bir çok çeşidi olmasına rağmen, maden ocaklarında ve taş ocaklarında malzemeyi taşıyan, kapalı devre sistemler bant konveyördür. Konveyör bantlar, malzemenin iletileceği alan düz veya eğimli olsun kolaylıkla taşımayı sağlar. Kırma eleme tesislerinde mutlaka bulunan konveyör bant, insan gücü kullanılmadan taşımanın verimli şekilde yapılmasını sağlar. Böylelikle hem zamandan tasarruf edilir, hem de insan gücü kullanılmadığından iş kazalarının önüne geçilir. Konveyör bantlarda kullanılacak bant seçimi oldukça önemlidir. Tamamen taşınacak ürüne bağlı olarak seçilmesi gerekli olan bantlar; kauçuk, hasır veya PVC maddelerinden üretilmektedir. Konveyör bantların çalışması, germe tamburu ve tahrik tamburu ile sağlanır. İki tambur arasında gerilen bant sayesinde malzeme taşıması gerçekleştirilir.
Bu makinaların kullanımından önce dikkat edilecek en önemli unsur, taşınacak malzemenin özelliği ve malzemelerin nereden nereye taşınacağıdır.
Bunlar dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda; bantın çeşidine ve taşımada gereken motor gücüne karar verilir. Bantın çalışması doğru hesaplamalar yapıldıysa son derece emniyetlidir, ancak yanlış yapılan bir hesaplama ciddi kazalara neden olabilir. Bu yüzden bant kullanımı öncesi gerekli hesaplamalar, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kullanım açısından en fazla tercih edilen taşıma bandı olan konveyör bantlar, malzeme ıslak veya kuru olsun taşıma yapabilecek şekilde üretilmiştir. Bantta taşınan malzeme kömür, cevher veya ne olursa, bant genişliği de malzemelerin güvenle taşınacağı genişlikte olmalıdır.
Bantların kaliteli olması; konveyörün verimliliğini etkileyeceğinden, bant seçimi oldukça kritik bir konudur. Bantların dayanıklı olması, gerilmelere dayanıklı olması ve kolay aşınmaması çok önemlidir. Tesislerde kullanılan bant konveyörlerin konumlandırılacağı nokta da ayrıca çok önemlidir. Taşımanın ve gerektiğinde bakım işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi için yer tercihi önemlidir.
Bant Konveyörler, işletmenin tercihe bağlı olarak sabit ve mobil olmak üzere tasarlanabilmektedir. Mobil olanlarında, eğimli alanlarda taşıma için ayarlanabilir düzenek bulunmaktadır, ayrıca tekerlekleri sayesinde istenilen yere rahatça taşınabilmektedirler. İstenilen uzunlukta ve genişlikte üretilen konveyörler, özellikle maden taşımacılığında büyük öneme sahiptir.