İnşaat malzemeleri arasında olmazsa olmazlardan biri olan kumun uygun standartlara gelebilmesi için belirli aşamalardan geçmesi gerekir. Kumun ilk hali doğadan elde edilir. Ancak bu biçimi yapı malzemesi olarak kullanılması için uygun değildir. Bu nedenle öncelikle işlenmesi gerekir. Burada işlenmeden kasıt, kumun içerisinde bulunan yabancı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Kumun yeterli oranda işlemden geçmediği durumlarda, kullanıldığı yapılar da sağlıklı olmaz. Geçmişte yapılan binaların en büyük sorunlarından biri de kullanılan kumların kaliteli olmamasıdır. Özellikle deniz kumunun doğrudan kullanıldığı yapılarda dökülmeler ile birlikte deniz canlılarının kabuklarının duvarlardan düştüğü bilenen bir gerçektir. Oysa ki bu durum hem yapı hem de insan güvenliği için olumsuz sonuçlar yaratır.

Kum çeşitli alanlarda kullanılır. Yol yapımı, beton üretimi, sıva yapımı gibi birçok alanda kuma ihtiyaç vardır. Bütün bu kollarda sonucun yeteri kadar iyi olması, kumun ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Kumun ilk temin edildiği bölgeye göre, işlenme aşaması da farklılıklar gösterebilir. Örneğin dere yatağından alınan kum daha çok yabancı madde içerir. Ocaktan çıkarılan, yani kayaların parçalanmasıyla elde edilen kumlar ise irili ufaklı olabilirler.

Kum dere yataklarından, kum ocaklarından ya da deniz kenarlarından alındıktan sonra işlenmeleri için tesise getirilir. Daha sonra kumun içeriğine göre yıkama kısmına geçilir. Yabancı madde oranı en fazla olan kumlar mikserli yıkama makinelerinde yıkanır. Yıkama sırasında kum ile birlikte gelen yabancı maddeler ve kum birbirinden ayrışır. Kovalı yıkayıcılarda ise yine benzer bir mantık vardır. Eleme işlemi sırasında da malzemenin tamamına suyun temas etmesi sağlanarak, bir ayrışma işlemi daha yapılır. Eleme işlemi, kumun temizlenmesini sağlayan bir çeşit titreşim sistemi ile donatılmıştır. Bütün işlemlerin sonunda kuru bir şekilde ortaya çıkan kum, satışa hazır hale gelir.

Bu makineler aynı zamanda çakıl ve mıcır temizliğinde de kullanılır. Böylelikle farklı ebatlarda inşaat yan sanayisi ürünlerinin hazırlanmalarına ve ürün portföyünün genişlemesine imkan tanırlar. Her bir ürünün kullanım şekline göre kendisine ait müşterisi vardır. Ve bütün bu ürünler son derece rağbet gören ürünlerdir.

İnşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte kaliteli kum ihtiyacı da artış göstermiştir. İnşaat firmaları, kum ihtiyaçlarını kum eleme tesislerinden temin ederler. Bu alanda üretilen kum yıkama ve eleme makinaları da bu tesislerin bel kemiğidir. Kum yıkama tesisi kurmak göründüğü kadar zor değildir. Bu tesis için gerekli makineler firmamız tarafından sizlere sağlanır ve kurulumu yapılır. Kum eleme tesisi kurmaya karar verdiğiniz anda, kurulum için gerekli olan bütün bilgiler ve makineler hakkında ayrıntılı açıklamalar tarafımızdan verilir. Akabinde çalışmaya ve kum satışına başlayabilirsiniz. Tabi ki bu işte de gerekli randımanı alabilmeniz ve ürünlerinizin kaliteli olabilmesi için kullandığınız makinelerin önemi büyüktür. Profesyonel bir yatırım size kazanç sağlar.