Mobil Beton Santrali Nedir

İnşaat sektörünün her geçen gün biraz daha gelişmesi ve büyümesiyle beraber,  sektörün temel yapı taşı olan betona ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden inşaat alanlarında elle yapılan betonlar, günümüzün ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. İnşaat sektöründeki projelerin büyümesi ve zamanla yarışması çok daha hızlı ve seri üretimin yapıldığı hazır betona ilginin artmasına neden olmuştur. Hazır betonlar, beton santrali denilen makinalarda üretilmektedir. Bu makinaların kurulumu ve sökümü bir hayli güç olduğundan, firmalar işletmelerinde taşınması ve kurulumu kolay olan mobil beton santrallerini daha fazla tercih etmektedir.

Mobil beton santrali nedir bilmeyenler için; kısaca değinmek gerekirse agrega, çimento, su ve diğer kimyasal maddelerin belirli ölçülerde karıştırılarak hazır beton üretilmesini sağlayan makinalardır. Aynı zamanda karışım maddelerinin depolandığı hazneleri olan beton santralleri, santral operatörünün vasıtasıyla çalışır. Sabit beton santrallerine göre çok çabuk kurulan ve hemen çalışmaya hazır hale getirilen mobil beton santrallerinin montaj masrafları da çok daha düşüktür. Sabit beton santrallerinin kurulacağı yerde alt yapı çalışmaları yapılması gerekirken, mobil beton santrallerinde buna gerek yoktur. Mobil beton santrali sorusunun en güzel cevabı, ucuz maliyetlerle hazır beton üretimi yapan ve gerektiğinde taşınabilir özelliğiyle son derece kullanışlı bir makine olduğunu söyleyebiliriz. Mobil beton santrallerinin çalışması tamamen bilgisayar otomasyon sistemi tarafından yürütülür. Santral operatörü, karışacak maddelerin formülasyonunu bilgisayara girer, depolardan çıkan malzemeler tartılır. Tartılan maddeler miksere aktarılarak, burada karıştırılır ve böylece hazır beton üretimi tamamlanmış olur. Beton santrallerinin en önemli özelliği, istenilen kalitede beton üretilmesine olanak sağlamasıdır. Bu da karıştırılan maddelerin oranlarına göre belirlenir.

Moil Beton Santralleri

Mobil beton santrali  Türkiye’de de üretiminin yapıldığını ve son derece teknolojik beton santrallerinin yapıldığını belirtmek gerekir. Eskiden yurt dışından getirilen beton santrallerinin ülkemizde üretilmeye hatta yurt dışından gelen yoğun siparişlere de cevap verildiğini bilmek oldukça sevindiricidir. Mobil beton santralleri, üretim hacimlerine göre, firmaların istekleri doğrultusunda da üretilebilmektedir. Çok yoğun inşaat işleri olan firmalar, yüksek hacimli beton santrallerini tercih ederken, daha az yoğunlukta olan firmalar düşük kapasiteli makinaları tercih etmektedir.