Primer Darbeli Kırıcı

Kısaca Primer Darbeli Kırıcı

Primer darbeli kırıcı (pdk kırıcı) olarak adlandırılan bu tip makinalar, birincil kırıcı olarak bilinmektedir.Kolay montaj ve kurulum özelliği olan bu kırıcılar, kireçtaşı,kalker,granit gibi malzemeleri ikinci kırıcılara göndermeden malzemelerin yükünü alan yüksek kapasiteli makinalardır.

Pdk Kırıcı Videosu

Pdk Kırıcı Özellikleri

Model Rotor Ölçüsü(mm) Beslenebilecek Max. Malzeme Ebadı(mm) Kapasite(t/s) Motor(kW) Ağırlık
PDK01 1400x1500 1000x1000 350~500 315 30000 Kg
PDK02 1400x1250 900x900 200~300 200 - 250 24000 Kg
PDK03 1600x2000 1300x1200 450~700 2x250 52000 Kg

Pdk Kırıcı Resimleri

PDK Kırıcı Hakkında Bilgiler

Kireç taşı, kalker gibi malzemelerin ikinci kırıcıya gönderilmeden ön elemesini yapan, büyük oranda parçalanmasında rol oynayan kırıcı türüne primer darbeli kırıcı denilmektedir. Primer kelimesinin anlamı ilk olması bu kırıcıya ismini vermiştir. Yüksek kapasite ile çalışan ve kırma hızları olağan üstü yüksek olan bu kırıcılar paletleri değiştirilebilir olarak tasarlanmıştır. Küçükleme faaliyetini en hassas şekilde yerine getirmektedir. Bu noktada alınan malzemenin  % 75 den fazlasını 0-50 mm arasındaki boyutlara getirmektedir. Bu bir kırıcı için çok büyük bir prestijdir. Bu nedenle piyasada en çok kullanılan kırıcı primer kırıcıdır. Darbelere karşı dayanıklı bir yapıda üretilmişlerdir ve tesisin kaya ile hemhal olan ilk makinesidir. 3 tonluk bir kaya parçasını 0-100 mm arasındaki parçacıklara bölme yeteneğine sahiptir. Hazneye koyulan kaya taşlar arasında çarpışma sonrası palet içerisinde çarpma ile kırılmaktadır. Primer darbeli kırıcı gövdesi 2 parçadan oluşmaktadır ve üst parça hidrolik silindirler sayesinde açılarak bakım yapma imkânı tanımaktadır.

Yüksek Kapasiteli Primer Darbeli Kırıcı İmalatı

Primer kırıcılar orta sertlikte bulunan parçacıklar için en yüksek performansını göstermektedir. Ağır hizmetlerde çalışan bu sistem en çok tercih edilen kırıcıdır. Ayarlama fonksiyonları sayesinde çıkacak olan ürünün boyutlarında ayarlama yapma imkânı tanımaktadır. Primer kırıcılar belli bir alana sabit olarak yerleştirilmekle beraber istenirse mobil olarak da kullanma tercih edilebilir. Bu noktada treyler ile taşınmaktadırlar. Mobil kullanım makinenin dilenen alana anlık olarak taşınması imkânı tanımaktadır. Mobil ve statik ayrımı alınacak verimle bir alakası olmayıp gerekli coğrafi şartların ayarlanması ile doğrudan ilişkilidir.

Geçmiş dönemlerde 10 kişi ile idare edilen makineler tek kişi ile kullanılma boyutuna taşınmıştır. Bununla paralel olarak tonlarca malzeme çok kısa sürede elde edilir hale gelmiştir.  Kırılan parçalar özellikle yol yapımı, binaların harç ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır.  Büyük ebatlı taşlar başka kırıcı tercih edilmeden doğrudan bu makinelere emanet edilmektedir. Gerekli küçültmeleri yaparak sekonder kırıcılara kolaylık sağlamaktadır. Çeneli kırıcılara göre daha ince malzemeler elde etme konusunda mahirdirler. Yüksek kırma yeteneği aynı zamanda kübik parçalar elde etmede de etkilidir.